Филмът „Лазар” на оператора Веселин Менкаджиев е номиниран в конкурса за студентски филми етюди на 32-рото издание на полския фестивал за кинематография в EnergaCamerimage, съобщават от НАТФИЗ.
Dubioza Kolektiv вече е в България и забавлява хората в стария град на Созопол, .
В типичния си стил да изненадва феновете си на най-неочаквани места и моменти, групата се появи тази вечер пред амфитеатъра.
Концертът е в петък, 2 август на стадион "Арена Созопол", заедно с още три групи. Това са aмериканско-нидерландската Jaya The Cat и родната Q-Check, която се събира специално за това събитие след 11 години. Третият участник „Обратен ефект“ също има момент на прекъсване и около 3-годишен период на оттегляне от музикалната сцена.
Dubioza Kolektiv, която миналата година отбеляза 20 години от създаването си през 2003 г., има зад гърба си над 10 албума.
Групата е свирила в близо 50 държави по света. Двама от членовете на Dubioza – Брано Я
С разнообразна музикална програма на площад "Централен", ден преди празника на Пловдив, градът отбеляза 10-годишнината от избирането си за Европейска столица на културата.
През 2014 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата за 2019 г. , като имаше пет години за подготовка.
Водещ на събитието, което започна тази вечер в 18:30 часа, беше Стефан Щерев, а първи на сцената се качи един от създателите на Deep Zone Project - DJ Dian Solo.
В програмата също е триото от Нидерландия Kraak&Smaak, в което са Оскар де Йонг, Вим Плуг и Марк Кнеперс. Формацията е известна със звучене, съчетаващо жанрове като диско, фънк, електронна музика, инди, дийп хаус, соул и поп. Още с дебютния си албум Boogie Angst триото добива международна популярност, а в момента музикантите работят по своя седми албум.
Последен на сцената тази вечер ще излезе
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Единадесет скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи на Дона Стоянова ще бъдат показани в зала „София“ на Столична библиотека.
Експозицията е озаглавена „Лица“ и ще бъде открита на 4 ноември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че повечето от творбите са създадени по време на пандемията от КОВИД-19.
„Може би, защото живеехме толкова откъснати един от друг, всички лица ми се виждаха по-ярки и необикновени. Беше наистина наложително за мен да си измислям хора и аз си ги измислях. Ето... дойде време да пусна тези образи, които изпълват ателието ми, „на свобода“. Това е и мотото на моята изложба“, казва авторката.
Интересите на Дона Стоянова са насочени в полето на традиционната скулптура и материали като керамика, метал, камък. Папиемашето е техника, която я привлича с топлотата на харти
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
За първи път българска номинация получава наградата в тази категория, когато Крум Родригес взема „Златната попова лъжичка“ (Golden Tadpole) през 2005 г. за филма „Преди живота, след смъртта” с режисьор Драго Шолев.
„Всичко започна с едно телефонно обаждане от брат ми, в което ми спомена, че се е вдъхновил от действителен случай в Южна Корея, при който VR компания пресъздава една последна среща между баща и майка и техния починал син. Целта на филма обаче не е да разглежда високотехнологичния напредък, а влиянието му върху едни обикновени хора. За мен като оператор е важно да вярвам и да съпреживявам филма. Ключов момент е и споделянето на еднакви естетически възгледи между оператор и режисьор. В този проект имах късмета тези два фактора да присъстват“, разказва Веселин Менкаджиев.
По думите му историята дава възможност да се създаде и интригуващ визуален разказ: „Щастлив съм, че имах доверието на режисьора Орлин Менкаджиев и успях да разгърна творческите си виждания - каква камера и обективи биха били най-подходящи, какво осветление би било драматургически вярно, какви движения на камерата ще изградят правилния монтажен ритъм, каква цветова атмосфера би отговаряла на естетиката на филма“.
„Лазар” е дипломният филм на Орлин Менкаджиев, който заедно с брат си, Веселин, завършва НАТФИЗ през 2023 г. В екипа влизат и други възпитаници на академията - Касияна Ангелова, която работи по монтажа, Теодора Стоилова – дизайн, и Велизар Шишманов – изпълнителен продуцент на лентата. Музиката е на Найден Атанасов. Участват Рая Пеева, Йордан Ръсин и Филип Ангелов.
Братя Менкаджиеви, заедно с Калина Спасова, заснемат рекламните видеа за факултетите „Екранни изкуства” и „Сценични изкуства”, както и рекламното видео за кукления театър и театъра на НАТФИЗ.
Цигуларят Иван Пенчев и арфистката Деница Димитрова представят музикалния разказ „Проявления на любовта". Събитието е на 25 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.
По думите им програмата ще потопи слушателите в съзерцанието на природата, вдъхновението от нея и отъждествяването на нейните прелести с емоционални състояния, породени от любов, като завършат с празнично, танцувално настроение, с изненада за меломаните.
Музикантите почитат годишнината от рождението на Арво Пярт, който е сред най-изпълняваните съвременни автори. Заради авангардния дух на ранните си творби и религиозния аспект на неговата музика, през 70-те години Пярт е критикуван постоянно от официалната съветска власт и музикалните институции. Творчеството му е богато и многостранно. То
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създаването на културната институция. Това съобщи Стойо Тинков, експерт връзки с обществеността на театъра.
„Празникът ще бъде ознаменуван от премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Филмът е специално създаден от част от екипа на театъра по повод на достолепната годишнина. През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово стана ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното НЧ „Априлов-Палаузов“. През 2023 г. с решение на комисия е взето решение той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в Габрово и летоброенето да зап
Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.
Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт.
Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.
На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.
На
Прожектират новия български филм „Сватба“ премиерно в София, Стара Загора и Бургас, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им лентата по едноименния разказ на Николай Хайтов се радва на изключителна обратна връзка от зрителите, които са имали възможността да го гледат преди официалното тръгване по кината на 8 ноември.
Филмът на Магдалена Ралчева наградата на критиката в тазгодишното издание на „Златна роза“. Наследникът на Хайтов – Здравец Хайтов, определя филма като още една перла в киноогърлицата на филмите, заснети по произведения на баща му.
Кинокомплексът Cineland в София ще отвори седем зали за официалната премиера на „Сватба“ – на 7 ноември в София. На 10 ноември е премиерата в Бургас – в
В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.
Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа.
Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.
Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.
Премиерата е предвидена за 29 ноември.